
Bohatstvo netrblietavé, neokázalé, nespupné, neoháňajúce sa mocou, titulmi ani vyznamenaniami či vplyvnými známosťami. Pripomenul mi ho stĺpček uvádzajúci príbehy dovtedy mediálne neznámych, no v živote významných osobností, o ktorých nám v roku 1995 do vtedajšej redakcie Nedeľnej Pravdy písali na našu výzvu čitatelia. Príbehov pošta doručila množstvo a my sme výberom z nich vyzdobili celé vianočné číslo. Inšpirovali nielen k zamysleniu, ale aj k akémusi otvorenému listu tým, ktorí sa často cítia kýmsi viac ako tí, ktorým často nesiahajú ani po päty. Na tom sa ani po bezmála tridsiatich rokoch nič nezmenilo. Opätovné zverejnenie tohto akoby otvoreného listu je teda, žiaľ, stále namieste.

Podľa českého sexuológa Radima Uzla je to zbližovacia droga; obsahuje kyselinu valerovú, ktorej fytosteroly sa dajú prirovnať k feromónom a ľudské telo na ňu reaguje štyrikrát dlhšie ako na bozk. Indiáni si ju cenili ako afrodiziakum, zdroj duchovnej múdrosti a energie. Neskôr sa dávala vojakom na dlhé pochody, mníchom a mníškam na obdobia pôstov, kvakeri verili, že odrádza od alkoholu, Francúzi že lieči zlomené srdcia. Madame Pompadour ju používala ako nástroj zvádzania.
Prečítajte si postreh z cesty do Šanghaja na cuzco.sk.

Práve také sa nájdu na výstave preparátov Milana Žiaka nazvanej Pod vodnou hladinou vo výstavnej sieni Vlastivedného múzea, v Robotníckom dome v Hlohovci. Ako upozornil kurátor Branislav Varga, okrem trofejí domácich rýb zaujmú sladkovodné raje, akváriové rybky z Amazónie, pirane či zástupca najväčších sladkovodných rýb sveta z rodu Arowana, ale aj žraloky či ich predchodca, paryba chiméra hlavatá.

V liptovskej obci Lúčky, známej možno viac ako kúpele, si istý čas občania krstili deti sami a sami, bez farára, aj pochovávali svojich mŕtvych. Akoby načrtli predobraz občianskych pohrebov. Ale aj obraz ženskej odbojnosti, keď, ako uvádza Leopold Moravčík v Príbehoch spod Choča, odpovedala nevesta pred oltárom na kňazovu otázku, či si berie ženícha dobrovoľne, odvetila: „Nie, donútili ma rodičia.“
Pandémia v poloprázdnych nemocniciach
Ľahšie je človeka oklamať, ako ho presvedčiť, že bol oklamaný… (údajne povedal Mark Twain). V článku sa Jozef Krško opiera o zdokumentované informácie a aj o výstupy celosvetovo uznávaných vedeckých špičiek.
Prečítajte si článok na portáli noveslovo.eu.
Zabili jsme tě, teď nám zaplať
Biznisom Ameriky je biznis, nebo abych to parafrázoval: Amerika je tu, aby vydělávala peníze. Tato slova, připisovaná prezidentu Calvinu Coolidgeovi, se zdají být nejkratší a zároveň nejlepší definicí Spojených států amerických. Tímto uvádí svůj analytický článek „Evopa v křečích“ na stránkách portálu Myśl Polska Krzysztof Warecki. Říká k tomu, že jednou z nejlepších ilustrací toho je politika iniciovaná Donaldem Trumpem ohledně Ukrajiny.
Prečítajte si preklad na portáli noveslovo.eu
alebo originál na Myśl Polska.