„Vrták? Ale šak to nyšt neny...“
Otec večne niečo opravoval. Najčastejšie motorky. Prilepšoval trom malým, no veľmi hladným krkom. Motal som sa okolo neho, obdivoval a obdivoval. Najviac ma fascinovala vŕtačka. Niekedy ma postavil na stoličku a dovolil malej ruke tlačiť páku. A mne sa vtedy zdalo, že tá jeho veľká ruka na mojej ani nie je potrebná. Vrták sa krútil a z dierky vyliezali strieborné jašteričky.
Prípad Skoba sa nesmie už nikdy opakovať. Najväčší dôraz sa preto kládol na nepreniknuteľnosť oplotenia kasární a hneď za tým stráženie tejto nepreniknuteľnosti. Nemožno predsa riskovať opätovné preniknutie ženského elementu nízkych mravov medzi posádku.
Pobavte sa správou o tom, ako sa dá prísť o žlčník: cuzco.sk
Reťazenie násilných smrtí sa začalo vtedy, keď sa začalo ľudstvo. A pokračuje bez ohľadu na dosiahnutú takzvane civilizačnú úroveň. Je to ako s týranými deťmi – aj ony sa zvyčajne stávajú tyranmi a mstia sa na nevinných, ktorí sa budú mstiť na ďalších nevinných.
Podľa českého sexuológa Radima Uzla je to zbližovacia droga; obsahuje kyselinu valerovú, ktorej fytosteroly sa dajú prirovnať k feromónom a ľudské telo na ňu reaguje štyrikrát dlhšie ako na bozk. Indiáni si ju cenili ako afrodiziakum, zdroj duchovnej múdrosti a energie. Neskôr sa dávala vojakom na dlhé pochody, mníchom a mníškam na obdobia pôstov, kvakeri verili, že odrádza od alkoholu, Francúzi že lieči zlomené srdcia. Madame Pompadour ju používala ako nástroj zvádzania.
Druhoročiaci do ambulancie zvyčajne príliš nechodili. Na zdravotné problémy sa zrazu chodili sťažovať iba môjmu „asistentovi“, zdravoťákovi Buklákovi. Ten zneistel, asi sa s takým ešte nestretol. Netrúfal si im radiť ako zvyčajne a začal vyzvedať u mňa. Vraj ich štípe a páli pri močení a niektorí majú ráno aj trenky zababrané od nejakej sračky, ako to diagnostikoval on. Trval som na vyšetrení. Museli odprezentovať svoje náčinie a bolo jasné. Môj verdikt znel – vojenská nemocnica Ružomberok.
„Najväčšou starosťou starostu musí byť to, aby boli ľudia spokojní,“ povedal mi raz voľakedajší starosta Špačiniec Ľubomír Matlák. O tom, že sa o to usiloval svedčí i toto konštatovanie: „Keď zavŕšim toto volebné obdobie, budem mať vo funkcii v prospech občanov odslúžených dvadsaťpäť rokov.“
Všimli ste si spojenie „odslúžených v prospech občanov“? Post na čele obce, okresu, kraja, vyššieho územného celku, parlamentu, vlády i štátu je ním charakterizovaný najlepšie. Nie všetci „slúžni“ si však uvedomujú, že ich výsadou a povinnosťou nie je vládnuť, ale slúžiť…