33 stotín

Výnimočný rekord výnimočnej bežkyne bol pol po desaťročiach prekonaný: Kratochvílová přišla po 41 letech o světový rekord. Češku překonala Bolová.

Život je vec verejná

Život je vec verejná

Marta Moravčíková

Rekord bežkyne a v súčasnosti trénerky Jarmily Kratochvílovej (*1951), bývalej československej atletickej reprezentantky z Golčovho Jeníkova dovŕši deň pred otvorením tridsiatych novodobých olympijských hier 2012 v Londýne, 29 rokov. Keby ho práve na nich niekto prekonal, stalo by sa to v tridsiatom roku jeho trvania...

» celý text «

Foto: Pho Tel

Za vzniknuté meškanie sa ospravedlňujeme…

Vojtech Moravčík

Je kuriózne, ak v čase, keď sú všetci spojení vysielačkami, kráča reflexne odetý „dozorca výhybiek“ s papierom aj kópiou na podpis k rušňovodičovi, aby mu ten podpisom potvrdil prevzatie zrejme rozkazu na ďalšiu cestu. Na striedanie majstrov rušňovodičov a sprievodcov už na také formality asi nie je pri pravidelnom meškaní čas. Striedajú sa takmer za jazdy s chvatným odovzdaním kontroléra, zvyčajne bez dostatočnej informácie o špecifickom správaní súpravy. Skúške bŕzd a podobnému folklóru minulého storočia už dávno odzvonilo.

» celý text «

Stačilo!

Prečítajte si na stránkach Slova analýzu počínania slovenských politikov a novinárov o možnej premene Slovenska (aj) na militaristický štát od Eduarda Chmelára.

Foto:

Čoho je moc, toho je moc (a niečoho zase málo)

Vojtech Moravčík

Svet je krutý a vládne v ňom zákon silnejšieho, jeden druh požiera druhý, aby prežil a bohužiaľ, práve preto to v prírode funguje. Možno to platí aj v ľudskej spoločnosti, ale tú nadstavbu, ktorú máme v hlave, by sme mali používať, aby to fungovalo aj bez násilia a zabíjania, ktoré nám často ponúka aj audiovizuálny priemysel.

» celý text «